نوار تفلون خمیری چیست؟

نوار تفلون خمیری چیست؟

نوار تفلون خمیری

تفلون مایع خمیری چیست؟

نوار تفلون مایع خمیری دارای ساختاری نرم و کرم مانندی است که دارای کاربردهای فراوانی است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم. از مهم‌ترین بخش‌های تاسیسات مکانیکی اتصالات دنده‌ای هستند که در گذشته برای آب‌بندی آنها از روش‌های مختلفی مثل خمیر و الیاف کنف که به صورت ترکیبی بوده و نوار تفلون استفاده می‌کردند، اما در حال حاضر با پیشرفت تکنولوژی برای ثابت نگه داشتن و آب‌بندی اتصالات و تاسیسات مکانیکی از تفلون مایع استفاده می‌شود.

کاربرد تفلون مایع خمیری

دلایل متعددی وجود دارد که نشان می‌دهد استفاده از تفلون مایع بهتر از روش‌های دیگر برای ثابت نگه داشتن و اب‌بندی  قطعات و اتصالات مختلف است. به عنوان مثال در بعضی از اتصالات  به دلیل دستگیر بودن محل، از جمله نزدیک بودن فاصله اتصالات به هم پیچیدن نوار تفلون ممکن نیست و در این مواقع تفلون مایع به خوبی عمل می‌کند و یا به دلیل اینکه اگر با آچار بخواهید اتصالات را سفت کنید احتمال  ترک یا شکستگی اتصالات وجود دارد، شما فقط با چند قطره تفلون مایع خمیری اتصالات مورد نظر را بدون نیاز به آچار به راحتی می‌بندید. البته لازم به ذکر است که کیفیت در این محصول حرف اول را می‌زند ما به شما توصیه می‌کنیم که از تفلون مایع خمیری نورا استفاده کنید.

مزایای استفاده از تفلون مایع

در تولید نوار تفلون خمیری از مواد شیمیایی استفاده شده است که فاقد بوی اسیدی هستند و توانایی در آب بندی انواع اتصالات زیر 2 اینچ و فلزی را دارند و دارای قابلیت باز شدن مجدد هستند.
اجرای بسیار سریع، کم هزینه بودن آن، و به دلیل مایع بودن به راحتی در اتصالات مورد نظر آغشته شده و موقع بستن هیچ گونه مقاومتی در مسیر لوله و اتصالات ایجاد نمی‌کند و بدون نیاز به وجود آچار به راحتی با دست بسته می‌شود و زمان سفت شدن اولیه این محصول پرکاربرد بین ۱۵ الی۴۵ دقیقه است.
تفلون مایع به دلیل اینکه حالت چسبندگی دارد و به حالت مایع است در میان سطوح دندانه دار لوله و پیچ مهره  نفوذ کرده و اتصالات شما را به صورت ۱۰۰درصد آب‌بندی می‌کند. در بعضی از اتصالات که نیاز به باز کردن مجدد نیست و باید ثابت بماند بهترین کاربرد را دارد به دلیل اینکه بیشترین مقاومت را دارا است.
درآبندی کردن روش‌های قدیمی معایبی وجود داشت که بعد از بستن اتصالات آن‌ها خوب اب‌بندی نمی‌شد و مقاومت لازم را نداشتند و در مواردی که برای اتصالات مواد شیمیایی بود، بعد از مدتی به دلیل ایجاد خورندگی باید مجددا اتصالات تعمیر و آب‌بندی می‌شدند.  تفلون مایع این معایب را ندارد و در برابر مواد شیمیای، گازی، متان، بنزین، هوا و مواد خورنده که باعث ایجاد خورندگی  می‌شود، تفلون مایع مقاومت بالایی دارد.
از مهمترین ملزومات موتورخانه تفلون مایع خمیری است و به دلیل اینکه  در برابر فشار و لرزش از مقاومت بالایی برخوردار است در مواردی همچون پمپ آب خانگی ،‌سیستم های هیدرولیک ، کمپرسورهای هوا و مخازن بخار موتورخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد.
تفلون مایع بعد از اینکه به حالت ثابت می‌رسد  تا ۱۰۰ پاسکال  تحمل فشار بالا را دارد واز منفی ۵۰ درجه تا مثبت ۱۵۰درجه سانتیگراد تحمل حرارت را دارد و حداکثر مقاومت را از خود نشان می‌دهد.

رنگهای مختلف تفلون مایع خمیری

هر رنگ تفلون مایع خمیری  برای پروژه‌ای خاص تولید شده است و کاربرد دارد، که به شرح زیر است :

  • تفلون مایع خمیری سفید، برای لوله‌هایی با ابعاد ۸/۳ اینچ استفاده می‌شود و کاربرد دارد.
  • تفلون مایع خمیری زرد، برای لوله هایی با ابعاد ۲/۱ الی ۲ اینچ به کار گرفته می‌شود.
  • تفلون مایع خمیری صورتی، برای سیالات هیدروکربنی به دلیل ایجاد ارتقا امنیت استفاده می‌شود و از نظر ابعاد مشابه نوار های زرد هستند.
  • تفلون مایع خمیری سبز، برای لوله‌هایی که از آنها گاز عبور می‌دهند کاربرد دارد مانند خطوط اکسیژن‌دار.
  • تفلون مایع خمیری خاکستری، اگر لوله معبر مواد با ویژگی‌های خوردگی باشد، باید از این رنگ نوار استفاده کرد .
  • تفلون مایع خمیری قرمز یا قهوه ای، این نوار تفلون  برای تسهیل اتصال لوله‌ها استفاده می‌شود و برای عایق کردن استفاده نمی‌شود.

نکات ایمنی که در حین استفاده از تفلون مایع خمیری باید رعایت شود

  • به دلیل ایجاد حساسیت روی پوست دست، حتما از دستکش استفاده کنید.
  • در هنگام تماس با چشم به مدت 15 دقیقه چشم را با آب شستشو دهید و به پزشک مراجعه نمایید.
  • به دلیل بروز مشکلات تنفسی، تهویه هوای مناسب در محل کار ضروری است .

کلام پایانی

 تفلون مایع خمیری ساختاری نرم و کرم مانند دارد، که به جهت همین خصوصیت دارای کارایی فراوانی است که از جمله آنها می‌توان به آب بندی دور دنده‌های رزوه‌های اتصالات دنده‌ای در لوله های گالوانیزه اشاره کرد. شرکت صنعتی نورا با تولید این محصول با توجه به کارایی و طراحی جدیدی که دارد از استقبال خوبی در بازار برخوردار شده است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

مطالب این پست

پست های مرتبط

نوار تفلون نسوز چیست؟
مقالات
نوار تفلن نورا

نوار تفلون نسوز چیست؟

نوار تفلون نسوز یکی از پرکاربردترین‌ها است. نوار چسب‌های تفلونی دارای دو نوع چسب دار و بدون چسب هستند، که نوع بدون چسب آن، نسوز است.

لیست قیمت نوار تفلون
مقالات
نوار تفلن نورا

لیست قیمت نوار تفلون

نوار تفلون نورا کیفیت خوب و فوق‌العاده‌ای دارد. برای دریافت لیست قیمت به روز شده و دقیق نوار تفلون نورا می‌توانید با ما تماس حاصل نمایید.