جهت صحیح پیچاندن نوار تفلون دور اتصالات

جهت صحیح پیچاندن نوار تفلون دور اتصالات

نوار تفلون چیست؟

نوار تفلون یا همان نوار آب‌بندی  یکی از مهمترین مواد مصرفی کار لوله کشی تاسیسات، لوله کشی ساختمان، خطوط انتقال آب است و از آن برای آب‌بندی اتصالات و رزوه‌های فلزی  در محل اتصال با لوله استفاده می‌شود.

انواع نوار تفلون

نوار تفلون‌ها دارای انواع مختلفی هستند  که بر مبنای کاربردشان به سه نوع مختلف تقسیم می‌شوند: نوار تفلون پهن، نوار تفلون خمیری و نوار تفلون ساده یا رولی

هدف از استفاده از نوار تفلون

هدف از استفاده کردن نوار تفلون این است که اتصالات لوله کشی را به گونه‌ای ببندید که هیچ‌گونه نشتی نداشته باشد. اگر از تکنیک صحیح پیچیدن آن در اتصالات و رزوه‌ها  استفاده شود، کار با آن بسیار ساده است. داشتن نوار تفلون در منزل امری ضروری است تا بتوانید برای انجام تعمیرات سریع و یا نصب وسایلی مانند سینک ظرفشویی، شیر روشویی، دوش حمام و آب‌بندی لوله‌ها  از آن استفاده کنید.

روش صحیح استفاده از نوار تفلون

در مواقعی که از نوار تفلون استفاده می‌کنید سطح  روی نوار را نازک نکنید. هدف استفاده از نوار تفلون برای به وجود آوردن اتصالی محکم میان بخش‌های مختلف لوله‌ها است پس هنگام استفاده، آن‌ها را نکشید و به آرامی با همان ضخامت دور لوله بپیچید. نوار را بین۵ تا۶ بار در جهت عقربه‌های ساعت دور لوله‌ها بپیچید. این امر باعث می‌شود در هنگام سفت کردن لوله نوار تفلون باز نشود و این مقدار برای جلوگیری از نشت لوله لازم است. البته به  کیفیت نوار تفلن هم بستگی دارد به شما توصیه می‌کنیم از نوار تفلون نورا استفاده کنید، تا بتوانید اتصالات خود را بدون هیچ‌گونه نشتی انجام دهید.

موارد استفاده از نوار تفلون نورا

رزوه کردن لوله‌ها

 از درون رول انتهای نوار را بکشید. نوار را در دست راست خود بگیرید. به اندازه‌ای از رول خارج کنید که بتوانید به راحتی بین انگشتان دست خود آن را مهار کنید و با آن کار کنید.

همیشه از نوار تفلون برای چسباندن اتصالات نر استفاده کنید. اتصالات نر به  لوله‌هایی گفته می‌شود که به قطعات دیگری پیچ می‌خورند و به اتصالاتی که روی آنها سوار می‌شود ماده گفته می‌شود. همیشه قبل از پیچاندن اتصالات ماده، نوار تفلون را بر روی اتصالات نر قرار دهید.

انتهای نوار را روی قسمت رزوه شده لوله قرار دهید و با دست آن را فشار دهید و نوار را در جهت عقربه های ساعت بپیچید و این کار را تا جایی ادامه دهید که دیگر دنده‌های روی لوله مشخص نباشد. حالا هر دو لوله را در هم قفل کنید تا نوار تفلون نورا کار خود را انجام دهد.

اتصال لوله آب به سینک ظرفشویی

 با نوار تفلون نورا یک اتصال محکم بین لوله‌ و سینک ایجاد کنید. در ابتدا قبل از وصل کردن خطوط لوله، نوار تفلون را چند بار در قسمت دنده‌های اتصالات نرکه در زیر سینک وجود دارد به جهت عقربه‌های ساعت بپیچانید. این امر باعث می‌شود که  یک مهر و موم محکم را ایجاد کنید، به دلیل اینکه اگر آب با فشار زیاد هم  جاری شود، هیچ‌گونه نشتی به وجود نمی‌آید. البته باید بدانید که قبل از هر کاری اگر سینگ شما نو نیست نوار تفلون‌های قدیمی را از دور اتصالات جدا کنید و مجددا از نوار تفلون جدید استفاده کنید.

اتصال دوش حمام

دوش آب به یک لوله فلزی متصل است که معمولا از آن قسمت نشتی به وجود می آید. قبل از اتصال  به لوله آب آن قسمت را ۲الی۳بار با نوار تفلون ببندید. بعد از پیچاندن نوار تفلون و محکم شدن لوله‌ها، آب را باز کنید و آن قسمت را تست کنید.

کلام آخر

نوار تفلون یکی از محصولات پلیمری است  که به نوار آب‌بندی نیز شهرت دارد. این محصول یکی از اصلی‌ترین و پرمصرف‌ترین لوازم در صنعت تاسیسات به حساب می‌آید و کیفیت در این محصول حرف اول را می‌زند. به شما توصیه می‌شود که از انواع نوار تفلون‌های شرکت صنعتی نورا استفاده کنید تا از کیفیت محصول خود مطمئن باشید.

این مطلب را به اشتراک بگذارید.

مطالب این پست

پست های مرتبط

نوار تفلون نسوز چیست؟
مقالات
نوار تفلن نورا

نوار تفلون نسوز چیست؟

نوار تفلون نسوز یکی از پرکاربردترین‌ها است. نوار چسب‌های تفلونی دارای دو نوع چسب دار و بدون چسب هستند، که نوع بدون چسب آن، نسوز است.

لیست قیمت نوار تفلون
مقالات
نوار تفلن نورا

لیست قیمت نوار تفلون

نوار تفلون نورا کیفیت خوب و فوق‌العاده‌ای دارد. برای دریافت لیست قیمت به روز شده و دقیق نوار تفلون نورا می‌توانید با ما تماس حاصل نمایید.